Pomóż nam pomagać i przekaż 1% podatku na
Stowarzyszenie Pomocy Niepełnosprawnym Bratek KRS 0000171673
Podaruj Dzieciom swój 1% podatku

12.04.2018 niebieski czwartek 200„Autyzm - Chcę tego, co WY, choć nie wiem jak...”.

 

 

Hasło to promowało akcję informacyjną w ramach Międzynarodowego Dnia Wiedzy o Autyzmie. W czwartkowy dzień (12.04.2018 r.) dzieci z Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego  i młodzież ze Szkoły Przysposabiającej do Pracy oraz podopieczni Ośrodka Wsparcia „Klub” rozdawali mieszkańcom Barlinka niebieskie balony i ulotki informacyjne dotyczące trudności w funkcjonowaniu osób ze spektrum autyzmu.

Byliśmy w urzędzie miasta, na poczcie, w pobliskich sklepach, a także na rynku. Mieszkańcy z zaciekawieniem, otwartością i  pozytywnym nastawieniem włączyli się w naszą akcję.
A dlaczego kolor niebieski? Kolor ten symbolizuje jedność i zrozumienie dla osób, które żyją z autyzmem.
Autyzm jest całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka. Oznacza to, że u dotkniętych nim osób obserwuje się objawy nieprawidłowego funkcjonowania we wszystkich obszarach rozwoju. Występują trudności w mowie i komunikacji, w uczeniu się, rozpoznawaniu emocji. Występują deficyty uwagi, nadwrażliwość lub słaba reakcja na bodźce, zachowania stereotypowe. Warto pamiętać, że zaburzenia autystyczne mają bardzo zróżnicowany charakter, nie tworzą jednolitego obrazu co do objawów  i głębokości zaburzeń. Autyzm jest coraz bardziej powszechnym zaburzeniem, jednak w świadomości wielu ludzi jest to temat mało znany. Badania Fundacji J i M na temat świadomości Polaków dotyczącej wiedzy na temat autyzmu pokazały, że 54% Polaków wiedzę na temat autyzmu czerpie z filmów i seriali, a 95% Polaków nie potrafi wyjaśnić, czym dokładnie jest autyzm. Brak odpowiedniej świadomości dotyczącej tego zaburzenia może prowadzić do uprzedzeń i negatywnych stereotypów.
Czwartkowa akcja dała możliwość mieszkańcom naszego miasta do spotkania z osobami żyjącymi z tym zaburzeniem.
Akcja "na niebiesko" miała także na celu kształtowanie komunikacji naszych podopiecznych. Młodsze dzieci w kawiarni miały okazję zamówić lody i desery, a starsi podopieczni wybrali się do pizzerii.

opracował: Barbara Królikowska i Iwona Peliwo-Szyszko
zamieścił: Monika Drozda