W listopadzie w Ośrodku zakończyło się zadanie publiczne pt. „Bliżej do samodzielności - wsparcie rodzin, opiekunów oraz kadry specjalistycznej dzieci, młodzieży i osób dorosłych z niepełnosprawnością w realizację procesu rehabilitacji społecznej i zawodowej”.
W ramach zadania odbyły się następujące szkolenia:
- a) Szkolenie warsztatowe dla opiekunów i wolontariuszy bezpośrednio zaangażowanych w pracę z dzieckiem niepełnosprawnym (Rozwijanie samodzielności, komunikacji oraz praca z zachowaniami trudnymi osób z niepełnosprawnością),
- b) Szkolenie warsztatowe dla rodziców, opiekunów prawnych, członków rodzin dzieci niepełnosprawnych (Rozwijanie samodzielności, komunikacji oraz praca z zachowaniami trudnymi osób z niepełnosprawnością).
Jednym z nich było również szkolenie warsztatowe dla kadry pedagogicznej i opiekunek osób niepełnosprawnych ”Rozwijanie kompetencji społecznych, komunikacyjnych oraz samodzielności poprzez budowanie i wdrażanie indywidualnych systemów komunikacyjnych z wykorzystaniem metody PECS" prowadzonych przez Panią mgr Magdalenę Kaźmierczak - Dyrektora Klinicznego w Pyramid Educational Consultants of Poland. Podczas tych warsztatów poznaliśmy:
- Kluczowe komponenty do stworzenia oraz zaprojektowania skutecznego środowiska edukacyjnego.
- Różne strategie tworzenia wielu okazji do komunikacji.
- Kryteria przejścia z PECS do innej modalności komunikacji.
Ponadto dowiedzieliśmy się:
- Jak analizować dzień w grupie wychowawczej oraz planować okazje do porozumiewania się.
- Jak zaplanować zaawansowane lekcje języka.
- Jak zidentyfikować oraz wprowadzać czynności funkcjonalne w ciągu całego dnia.
Szkolenia warsztatowe odbyły się w ramach projektu organizowanego przez Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom "Bratek" współfinansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przekazanych za pośrednictwem Województwa Zachodniopomorskiego pt. „Organizowanie i prowadzenie szkoleń, kursów i warsztatów dla członków rodzin osób niepełnosprawnych, opiekunów, kadry i wolontariuszy bezpośrednio zaangażowanych w proces rehabilitacji zawodowej lub społecznej osób niepełnosprawnych, ze szczególnym uwzględnieniem zagadnień dotyczących procesu integracji osób niepełnosprawnych w najbliższym środowisku i społeczności lokalnej, zwiększania ich aktywności życiowej i zaradności osobistej oraz niezależności ekonomicznej, podnoszenia umiejętności pracy z osobami niepełnosprawnymi, w tym sprawowania nad nimi opieki i udzielania pomocy w procesie ich rehabilitacji” pn. „Bliżej do samodzielności - wsparcie rodzin, opiekunów oraz kadry specjalistycznej dzieci, młodzieży i osób dorosłych z niepełnosprawnością w realizację procesu rehabilitacji społecznej i zawodowej”.
opracował: Joanna Maciejewska
zamieścił: Edyta Malicka