Autyzm to całościowe zaburzenie rozwoju dziecka o podłożu neurologicznym. Autyzmu nie da się wyleczyć. Dotyka wielu obszarów życia i powoduje, że dzieci rozwijają się inaczej. Mimo znaczącej liczby badań poświęconych ASD oraz rosnącej liczby publikacji, programów telewizyjnych i filmów, zaburzenie to wciąż wzbudza wiele kontrowersji.
Dotyczą one zarówno diagnozy, częstości występowania, etiologii, jak i terapii. O każdym z tych zagadnień można znaleźć informacje, które mają charakter naukowy oraz takie, które wydają się być całkowicie pseudonaukowe. Dlatego istotne jest, żeby specjaliści, terapeuci, wychowawcy oraz sami rodzice dzieci z ASD rozpowszechniali wiedzę oraz dzielili się własnymi doświadczeniami z autyzmem. Wówczas świadomość ludzi otaczających rodziny dzieci z autyzmem będzie znacznie większa, a to zaowocuje zrozumieniem, umiejętnością niesienia pomocy i wsparcia. Nasza placówka rozpoczęła w kwietniu cykl działań na rzecz świadomości autyzmu. Pierwszym przedsięwzięciem było przygotowanie gazetki w holu dotyczącej wielu zagadnień związanych z autyzmem. Pojawiły się również zdjęcia naszych wychowanków J Kolejnym krokiem było przygotowanie plakatów przez wszystkie grupy przedszkolne (niebieski plakat z literą „A”). Plakaty zostały rozwieszone również w holu, żeby przypominały odwiedzającym nas gościom o naszym przedsięwzięciu. Następnym krokiem było spotkanie z uczniami i nauczycielami ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Barlinku. Młodzież miała okazję poznać naszych wychowanków, dowiedzieć się czym jest autyzm, jak funkcjonują dzieci z ASD oraz jak wygląda na co dzień nasza praca. Wspólnie wyruszyliśmy ulicami Barlinka z niebieskimi chorągiewkami, balonami i ubrani na niebiesko na znak wsparcia działań na rzecz świadomości autyzmu. Nasze spotkanie zakończyło się wspólną zabawą przy muzyce. W ramach naszego przedsięwzięcia mieliśmy okazję gościć klasę integracyjną ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Leona Kruczkowskiego w Choszcznie. Każda grupa przedszkolna wraz z gośćmi przygotowała plakat, który przedstawiał dzieci różnych narodowości - „Różnimy się, a jednak jesteśmy tacy sami”. Po zajęciach plastycznych odbyły się wspólne tańce do znanych nam utworów oraz skromny poczęstunek. Ostatnim krokiem naszych działań było szkolenie dla nauczycieli, które odbyło się w Zespole Szkół w Lipianach. Tematem szkolenia był autyzm, nie tylko w teorii ale przede wszystkim w praktyce. W praktyce tzn. z perspektywy nauczyciela-wychowawcy, terapeuty, który na co dzień pracuje z dziećmi z autyzmem. Szkolenie przeprowadziła Mariola Zima i Agnieszka Jarosz. Szkolenie rozpoczęło się od krótkiego filmu ukazującego świat odbierany przez dziecko z ASD. Pojawiły się zagadnienia dotyczące przyczyn autyzmu, jego pierwszych symptomów, funkcjonowania dzieci z ASD w środowisku oraz priorytetów w pracy z nimi. Przedstawiono wiele filmów ukazujących pracę nauczycieli oraz dążenie naszych wychowanków do samodzielności. Słuchaczy interesowały również metody, techniki, narzędzia stosowane w pracy oraz sposoby radzenia sobie z trudnymi zachowaniami. Atmosfera była wspaniała, a słuchacze aktywnie uczestniczyli w dyskusjach.
Nie kończymy naszych działań na rzecz świadomości autyzmu – kwiecień to za mało!
Chcielibyśmy bardzo serdecznie podziękować wszystkim, którzy aktywnie włączyli się w nasze przedsięwzięcie. W szczególności Rodzicom naszych wychowanków, uczniom i nauczycielom SP nr 1 w Barlinku, uczniom i nauczycielom klasy integracyjnej ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Choszcznie oraz słuchaczom naszego szkolenia - nauczycielom z Zespołu Szkół w Lipianach za ciepłe słowa i gorącą dyskusję.
Zapraszamy do fotorelacji
opracowała: Mariola Zima
zamieściła: Anna Górczewska