• 1,5%
Pomóż nam pomagać i przekaż 1,5% podatku na
Stowarzyszenie Pomocy Niepełnosprawnym Bratek KRS 0000171673
Podaruj Dzieciom swój 1,5% podatku

 

 

 

Opublikowała: Edyta Malicka

 

 

 

Opublikowała: Edyta Malicka

2021.05 11 jeże 200W maju Jeżyki postanowiły upiec gofry z owocami i bitą śmietaną. Dzieci z pomocą nauczyciela wsypywały wszystkie produkty do miksera następnie nalewały ciasto do gofrownicy i dekorowały owocami. Wszystkim bardzo smakowało.

 

 

 

 

SZCZEGÓŁOWY FILM INSTRUKTAŻOWY

 

 

Opublikowała: Edyta Malicka

 

 

 

Opublikowała: Edyta Malicka

ZAPRASZAMY DO POSŁUCHANIA

 

 

 

Opublikowała: Edyta Malicka

92 ŚWIATOWY DZIEŃ OSÓB Z ZESPOŁEM DOWNA 200 21 marca już tuż tuż… pewnie myślicie o wiośnie… my też… ale zachęcamy Was do poznania Naszych bohaterów- którzy nie noszą peleryn. Ciekawi ? To zaczynamy !

 

 

 

 

91 1 PROCENT 200   

ROZLICZ SWÓJ 1% : pity.pl

90 SPOŁECZNIK   PODPISANIE UMOWY   FESTYN MAMA TATA I JA 200W Pałacu w Przelewicach mieliśmy dzisiaj przyjemność podpisać umowę na udzielenie mikrodotacji (Programu Społecznik na lata 2019-2021) na realizację projektu: Festyn rodzinny „Mama Tata i Ja”.

 

 

 

ROZLICZ SWÓJ 1% : pity.pl

 

Budujmy RAZEM  !  1% ma MOC  !!!

 

Opublikowała: Edyta Malicka

 

 

 

 

 

 

Opublikowała: Edyta Malicka

86 ROSSMANN 200 Firma Rossmann zakończyła tegoroczną akcję „Pomagamy, jak umiemy”. Stowarzyszenie Pomocy Niepełnosprawnym „Bratek”, również zostało wytypowane do udziału w akcji.

 

 

86 RMK PL 200Do niecodziennej wizyty w Bratku doszło w dniu wczorajszym.Odwiedził nas p. Rafał, który na swoim kanale „RMK PL” zorganizował zbiórkę pieniędzy.

 

 

 

85 ŚWIĄTECZNA ZBIÓRKA DLA SZPITALA 200W dniach 7-11 grudnia 2020 r. w "Bratkowej Rodzinie" przeprowadzona została zbiórka najpotrzebniejszych rzeczy dla Barlineckiego Szpitala.

 

 

 

Każdy chce być możliwie samodzielny, radzić sobie w codziennym życiu, być częścią społeczeństwa, a osoby niepełnosprawne nie są tu wyjątkiem.
3 grudnia obchodzimy ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 1992 roku Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych.

Wsparcie dla osób niepełnosprawnych powinno być zindywidualizowane, ale kompleksowe, obejmujące wszystkie możliwe obszary – społeczne, zdrowotne, zawodowe.
Niezwykle ważną rolę odgrywają tutaj placówki specjalistyczne, m.in. prowadzone przez Stowarzyszenie Pomocy Niepełnosprawnym „Bratek”.
Dzięki nim dziesiątki osób mogą lepiej i pełniej uczestniczyć w życiu społecznym.
W takich miejscach osoby z różnego rodzaju niepełnosprawnościami mogą uczyć się tej samodzielności,
nabywać umiejętności niezbędnych w codziennym życiu czy przygotować się do pracy zawodowej.

 

 

Opracowała: Edyta Malicka

Opublikowała: Edyta Malicka

 

Opracowała: Edyta Malicka

Opublikowała: Edyta Malicka

Z głębokim smutkiem i żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Księdza Bronisława Lose.
Dziękujemy Ci Drogi Księże za słowa otuchy, wsparcia, za serce, za uśmiech, za życzliwość. Dziękujemy za każde dobre słowo dla naszych dzieci.
„Ludzie żyją tak długo jak długo inni pielęgnują pamięć o nich myśląc i kochając.”

Wychowankowie, Pracownicy oraz Zarząd Stowarzyszenia Pomocy Niepełnosprawnym „Bratek”

 

Opracowała: Zofia Gągało

Opublikowała: Edyta Malicka

78 NORDIC WALKING ORAZ FESTYN MAMA TATA I JA 200Cóż to był za dzień !

 

 

 

 

 

 

Opracowała: Edyta Malicka

Opublikowała: Edyta Malicka

75 AWANS ZAWODOWY NAUCZYCIELA MIANOWANEGO 200 Kolejni nasi nauczyciele osiągnęli wyższy szczebel awansu nauczycielskiego. Od dziś przyjmują gratulacje i powinszowania :)

 

 

 

74 POŻEGNANIE KUBY 200 

"Kto żyje w sercach tych, którzy pozostają, nie umiera nigdy"

Z ogromnym smutkiem zawiadamiamy, że 25. lipca pożegnaliśmy Wychowanka naszego Ośrodka, 8-letniego Kubę W.

 

 

 

 

Zawiadomienie o wyborze najkorzystniejszej oferty - Budowa budynku Szkoły Przysposobiającej do Pracy. Etap II - dokończenie budowy.

Zawiadomienie (PDF)

 

Opracowała: Kaja Plaskota

Opublikowała: Edyta Malicka

 

 

Opublikowała: Edyta Malicka

70 OGŁOSZENIE O PRZETARGU 200Stowarzyszenie Pomocy Niepełnosprawnym "Bratek" ogłasza przetarg nieograniczony na zadanie:

"Budowa budynku Szkoły Przysposabiającej do Pracy. Etap II - dokończenie budowy."

 

 

 

69 WYJAŚNIENIE DOTYCZĄCE WAŻNEGO KOMUNIKATU 200Wyjaśnienie dotyczące WAŻNEGO KOMUNIKATU z dnia 25.06.2020 r.:

 

 

 

 

68 ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2019 2020 W ORW 200 Rok szkolny 2019/2020 dobiega końca. Zapraszamy do obejrzenia wirtualnego zakończenia roku w Ośrodku Rewalidacyjno-Wychowawczym.

 

 

 

67 ALARM   NIE PROWADZIMY ZBIÓRKI 200W związku z sygnałami, od lokalnej społeczności, o telefonach, które miały miejsce w dniu dzisiejszym (tj. 25.06.2020r.) informujemy, że STOWARZYSZENIE POMOCY NIEPEŁNOSPRAWNYM "BRATEK" nie prowadzi żadnych zbiórek za pośrednictwem firm telemarketingowych.

 

 

 

 

 

Opracowała: Edyta Malicka

Opublikowała: Edyta Malicka

66 MONIKA   DKMS 200Monika Drozda - nasza koleżanka - pracownik Stowarzyszenia Pomocy Niepełnosprawnym „Bratek” oraz długoletni pracownik Barlineckiej Oświaty - poszukuje dawcy szpiku.

 

 

 

Przekierowanie na stronę:

image2651

 

Opublikowała: Edyta Malicka

 

Opublikowała: Edyta Malicka

Zapraszamy do kontaktu:

 

 

Opublikowała: Edyta Malicka

 

Zapraszamy do bezpłatnych konsultacji ze specjalistami. Przypominamy, że obowiązują zapisy: (95) 74 62 447

 

Opublikowała: Edyta Malicka

 

 

Opracowała: Kaja Plaskota

Opublikowała: Edyta Malicka

 

 

Opublikowała: Edyta Malicka

Przekierowanie na stronę:

image2651

 

Opublikowała: Edyta Malicka

56 PORADNIA PSYCHOLOGICZNO PEDAGOGICZNA W BARLINKU 200Na prośbę Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Barlinku, umieszczamy dla Państwa informację o przywróceniu jej pracy stacjonarnej.

 

 

Opublikowała: Edyta Malicka

 

 

 

 

Opublikowała: Edyta Malicka

54 DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU 200Dnia 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Wiedzy Świadomości Autyzmu.

 

 

53 ROSSMANN 2020 200

Trwa czwarta edycja programu „Pomagamy jak umiemy”. Klubowicze Rossmanna mogą już wybierać organizację z całej Polski, której chcą przekazać zbierane podczas zakupów punkty. Pod koniec roku Rossmann zamieni te punkty na produkty warte 3,4 mln zł. Trafią one do 157 instytucji charytatywnych w kraju.

 

 

52 PRZESUNIĘCIE TERMINU BIAŁEJ SOBOTY 200 W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną, informujemy iż termin BIAŁEJ SOBOTY wstępnie zostaje przesunięty na 6 CZERWCA 2020 r., z możliwością dalszych zapisów na konsultacje.

 

 

 

 

 

Opracowała: Edyta Malicka

Opublikowała: Edyta Malicka

51 KOMUNIKAT II 200

 

 

 

 

 

Rodzice, nauczyciele, uczniowie 

Zmieniły się przepisy dotyczące kształcenia na odległość w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania szkół i placówek oświatowych w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID- 19.

Określone zostały zasady prowadzenia nauczania na odległość i stworzono możliwość oceniania i klasyfikowania uczniów. Nowe przepisy będą obowiązywały od 25 marca 2020 r. do 10 kwietnia 2020 r.
Czas, w którym jesteśmy, wymaga od nas wszystkich - nauczycieli, pracowników, rodziców i uczniów pełnej mobilizacji ale także zintensyfikowania naszej współpracy- przy jednoczesnym ograniczeniu bezpośrednich kontaktów.
Rodziców proszę więc o wyrozumiałość i cierpliwość- dobrze rozumiemy, że znaleźliście się Państwo w trudnej sytuacji, niezaplanowanej. Trudnej dla zrozumienia pod pewnymi względami dla naszych uczniów -brak uczestniczenia w zajęciach, a także ograniczone możliwości swobodnego poruszania się – na pewno dla wszystkich są wielkim utrudnieniem i mogą powodować narastający stres.
Nauka na odległość na ten moment jest dla nas koniecznością i stanowi dla nas wszystkich wyzwanie.
Od 25 marca do 10 kwietnia zgodnie z nowymi przepisami nauka będzie realizowana na odległość z wykorzystaniem materiałów udostępnionych przez nauczycieli i specjalistów. Realizując naukę na odległość, dołożymy wszelkich starań aby dostosować sposoby oraz metody pracy do potrzeb i możliwości uczniów, w tym wynikających z indywidualnych programów edukacyjno- terapeutycznych oraz do Państwa możliwości wsparcia dzieci w procesie edukacyjno-terapeutycznym.
Nauczyciele, specjaliści na bieżąco informują Państwa o dostępnych materiałach, a także możliwych sposobach i formach ich realizacji przez uczniów w domu. Nauczyciele mają możliwość weryfikacji dotychczas stosowanego programu nauczania tak, by dostosować go do wybranej metody kształcenia na odległość.
Ustalając tygodniowy zakres materiału dla poszczególnych uczniów, uwzględniają m.in.: równomierne obciążenie ucznia zajęciami w danym dniu, zróżnicowanie tych zajęć czy możliwości psychofizyczne ucznia. Mamy nadzieję, że przekazywane przez nauczycieli, specjalistów materiały oraz wskazówki oprócz realizowania podstawy programowej, a także innych form rewalidacji i rehabilitacji, staną się dla Państwa -Rodziców-Opiekunów, okazją do chwili odpoczynku-gdy uczniowie będą realizowali swoje aktywności, a dla uczniów - zagospodarują ich czas wolny.
Formy kontaktu czy konsultacji nauczycieli , specjalistów z rodzicami i uczniami stosowane dotychczas pozostają bez zmian i są to: kontakt telefoniczny, przy pomocy portali społecznościowych oraz komunikatorów.
Nauczyciele zgodnie z obowiązującym planem, o którym będą Państwa informować - będą pracować z uczniami zdalnie. W przypadku pracy zdalnej z naszymi uczniami-liczymy na Państwa wsparcie w postaci Państwa obecności (jeżeli zachodzi taka potrzeba) przy realizacji wyznaczonych uczniom zadań.
W placówkach prowadzonych przez Stowarzyszenie nauczanie zdalne oraz przekazywanie uczniom materiałów i wskazówek do pracy odbywać się będzie w sposób ustalony indywidualnie z poszczególnymi rodzicami. Mogą to być zróżnicowane kanały multimedialne lub poczta tradycyjna. Proszę o zachowanie ( składanie w teczkach) wszystkich wykonanych prac- stanowić będą one wraz z informacją zwrotną otrzymaną od rodziców – podstawę opracowania ocen końcoworocznych.

Nauczyciele oraz inni pracownicy Szkoły, Ośrodka oraz Przedszkola są dostępni dla Państwa codziennie w godzinach pracy 9.00-15.00 pod telefonami, które udostępnili rodzicom.
W razie trudności, potrzeby konsultacji- zachęcam do kontaktu.
• Niepubliczne Przedszkole „Bratek” - sekretariat: 95 7222 205
• Ośrodek – Rewalidacyjno – Wychowawczy - sekretariat: 95 7462 447
• Szkoła Specjalna Przysposabiajaca do Pracy- sekretariat: 512 052 036

Życzymy spokoju i zdrowia


Karolina Staszak-Sulikowska – dyrektor SPdP
Izabela Michno – dyrektor ORW
Jerzy Drobotko – dyrektor NP.”Bratek”.

 

BIAŁA SOBOTA 200 W związku z obecną sytuacją epidemiologiczną, termin konsultacji podczas Białej Soboty może ulec zmianie. Będziemy Państwa informować na bieżąco.

 

 

 

 

 

KRS 0000171673

Drogi Seniorze
Nawet jeśli rozlicza Ciebie ZUS- jesteś emerytem lub rencistą- możesz przekazać 1% podatku dla wybranej przez siebie Organizacji Pożytku Publicznego za pomocą PIT-OP.
PIT-OP to oświadczenie o przekazaniu 1% podatku Organizacji Pożytku Publicznego (OPP). W oświadczeniu PIT-OP wskazujesz tylko numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego tej OPP, której chcesz przekazać 1% swojego podatku. I tyle — resztę za ciebie zrobi urząd skarbowy.

Kiedy złożyć oświadczenie PIT-OP
Od 15 lutego do 30 maja 2020 r. w wersji papierowej lub elektronicznej.
Program Asystent PIT pomocny w rozliczaniu dostępny jest pod adresem:

https://fundacjanaszaszkola.pl/asystentpit-rozliczenie-podatku/

https://pity.pl/program-asystent-pit

Opracowała: Edyta Malicka

Opublikowała: Edyta Malicka

41 OGŁOSZENIE O NABORZE DOGOTERAPEUTA 200

Stowarzyszenie w ramach realizowanego projektu ze środków PFRON pn. „ Mogę więcej - rehabilitacja szansą na niezależność” poszukuje osoby chętnej do prowadzenie zajęć dogoterapii.

 

 

 

 

36 KONFERENCJA 2019 200Serdecznie zapraszamy mieszkańców Barlinka i okolic do udziału w III Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Samotność człowieka w zdrowiu, chorobie i niepełnosprawności” w dniach 24-25.10.2019r. w Barlineckim Ośrodku Kultury PANORAMA.

 

 

 

HARMONOGRAM SZKOLEŃ ORGANIZOWANYCH PRZEZ NP ”BRATEK” W ROKU SZKOLNYM 2019/2020

31 ZAPROSZNIE NA KONSULTACJE 200

Zaproszenie na konsultacje.

 

 

 

30 LUDZIE O WIELKICH SERCACH 2019 200W dniu 28.09.2019 r. podczas VIII edycji akcji "Ludzie o Wielkich Sercach" pracownicy firmy Gaspol wsparli ponownie Stowarzyszenie Pomocy Niepełnosprawnym "Bratek".

 

 

 

29 ROZPOCZĘCIE ROKU 200

Informujemy, że rozpoczęcie Roku Szkolnego 2019/2020 w placówkach prowadzonych przez Stowarzyszenie Pomocy Niepełnosprawnym "Bratek" odbędzie się 2 września 2019 r. o godz. 9:30.

 

 

28 AWANS ZAWODOWY 200W miniony poniedziałek, "Bratkowi" nauczyciele osiągneli kolejny szczebel awansu zawodowego.

 

 

 

27 KRÓLEWNA ŚNIEŻKA 200Wychowankowie Klubów działających w ramach Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom „Bratek” sprawili niespodziankę swoim kolegom z Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego.

 

 

 

19 I MISTRZOSTWA NORDIC WALKING 20030 maja na Stadionie Miejskim im. Bronisława Bagińskiego w Barlinku, odbyły się I Mistrzostwa Nordic Walking Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej. Zawody zorganizowane przez Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy były współfinansowane przez Gminę Barlinek, a swoim patronatem objął je Burmistrz Barlinka – Pan Dariusz Zieliński.

 

 

 

NORDIC WALKING 200Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom „Bratek” w Barlinku serdecznie zaprasza na I Mistrzostwa Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w marszu Nordic Walking, które odbędą się dnia 30 maja 2019 roku w Barlinku.

17 PFRON25PLUS 200W październiku 2018r. Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom "Bratek" powołało do życia Ośrodek Wsparcia, funkcjonujący oficjalnie pod nazwą "Rehabilitacja 25 Plus".

 

 

 

 

KLUB 200Klub Samopomocy „Bratek” powstał w grudniu 2018r. i jest Ośrodkiem Wsparcia pobytu dziennego przeznaczonego dla osób dorosłych z zaburzeniami psychicznymi.

 

 

 

Informujemy, że na bieżąco macie Państwo możliwość kontaktu z nauczycielami Niepublicznego Przedszkola ”BRATEK” w celu uzyskiwania informacji na temat przebiegu pracy wychowawczej i terapeutycznej z Państwa dzieckiem. Możliwości spotkań obejmują:

 

Ogólnie dostępne

Po ustaleniu indywidualnie

- zebrania z rodzicami;

- posiedzenia zespołów WOPF oraz IPET;

- ustalone godziny zajęć rewalidacyjnych oraz pomocy p-p;

- zajęcia otwarte

 

- obserwacja bezpośrednia zajęć;

- konsultacja indywidualna;

- wizyta domowa (sytuacja zachowań problemowych, instruktaż metody pracy)

Zapraszamy do korzystania z powyższych form, jednocześnie informujemy, że o części tych spotkań są Państwo na bieżąco informowani z naszej strony (zebrania, dni otwarte, posiedzenia zespołów IPET) natomiast konsultacje indywidulane, obserwacja zajęć musi być poprzedzona uzgodnieniami z nauczycielem.

na dobry początek 200Zgodnie z umową nr ROPS/28/2018 z dnia 11.04.2018 r. Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom „Bratek” realizuje zadanie publiczne współfinansowane ze środków otrzymanych z Województwa Zachodniopomorskiego w ramach programu „Region wyrównanych szans” pn. „Prowadzenie wczesnej diagnozy i rehabilitacji
 
 
 
 
 
 

 

witaj szkolo 200Informujemy, że rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019 w placówkach prowadzonych przez Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom „Bratek” odbędzie się dnia 3 września 2018 r. o godz. 9:30.

Miejsce rozpoczęcia roku szkolnego dla:
- Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego – ul. Sienkiewicza 15, Barlinek,
- Szkoły Przysposabiającej do Pracy  – ul Św. Bonifacego 36,  Barlinek.
 Przewidywany czas zakończenia około godz.11:00.

25.08.2018 ludzie o wielkich sercach 200W dniu 25. 08.2018 r. podczas VII edycji akcji „Ludzie o Wielkich Sercach” pracownicy firmy Gaspol S.A. wsparli Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom „Bratek” w Barlinku

 

 

 

22.10.2017 szkolenie MII 200Dnia 22 października 2017 r. nauczyciele NP "Bratek", Ośrodka Rewalidacyjno - Wychowawczego oraz Szkoły Przysposabiającej do Pracy uczestniczyli w szkoleniu MAKATON II stopień prowadzonym przez Panią mgr Jolantę Szwiec-Kolanko.

 

 

zapytanie ofertowe 200Zapraszamy do składania ofert w ramach konkursu ofert na badanie sprawozdania finansowego Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom „Bratek”, za rok obrotowy zakończony 31 grudnia 2017r.

09.2017 szkolenie NPB p.Kielin 200Po wakacyjnej przerwie kontynuowany jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Projekt „Równe szanse i edukacja przedszkolna bez barier”.
 
 
 
 

- Statut
- Koncepcja pracy przedszkola
- Procedury

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zarząd Stowarzyszenia Pomocy Niepełnosprawnym "Bratek"


Prezes: Zofia Gągało
zofia gagalo

 

 

V-ce Prezes: Jerzy Drobotko
jerzy drobotko

 

V-ce Prezes: Agnieszka Rybska
rybska

 

Skarbnik: Wojciech Światłowski
wojtek swiatlowski

 

Sekretarz: Izabela Michno
iza michno

 

zarzad 1

zarzad 2

 

S T A T U T
Stowarzyszenia Pomocy Niepełnosprawnym
„ Bratek” w Barlinku
po zmianach z dnia 24 października 2023roku
Rozdział I
Postanowienia ogólne
§ 1
1. Stowarzyszenie Pomocy Niepełnosprawnym „Bratek” zwane dalej
Stowarzyszeniem jest organizacją społecznie użyteczną pomagającą w
rozwiązywaniu problemów dzieci, młodzieży i dorosłych z szeroko pojętą
niepełnosprawnością oraz ich rodzin, a także rehabilitacją zawodową i społeczną
osób niepełnosprawnych.
2. Działalność określona w punkcie 1 jest wyłączną działalnością Stowarzyszenia.
3. Stowarzyszenie Pomocy Niepełnosprawnym „Bratek” jest stowarzyszeniem osób
fizycznych.
4. Stowarzyszenie, działa na podstawie prawa o stowarzyszeniach i ustawy
o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie zgodnie z porządkiem
prawnym i ustrojem Konstytucyjnym Rzeczypospolitej Polskiej.
5. Stowarzyszenie jest stowarzyszeniem zarejestrowanym i ma osobowość prawną.
6. W zakresie swoich celów statutowych Stowarzyszenie może reprezentować
interesy zbiorowe swoich członków wobec organów władzy publicznej.
§ 2
1. Terenem działania Stowarzyszenia jest Polska.
2. Siedzibą Zarządu Stowarzyszenia jest miasto Barlinek.
3. Stowarzyszenie może być członkiem krajowych lub zagranicznych organizacji
o tym samym lub podobnym profilu działania.
§ 3
1. Stowarzyszenie opiera swoją działalność na pracy społecznej ogółu członków.
2. Do prowadzenia swych spraw Stowarzyszenie może zatrudnić pracowników,
w tym swoich członków.
3. Członkowie Zarządu mogą otrzymywać wynagrodzenie za wykonaną pracę na
rzecz realizacji celów statutowych Stowarzyszenia.
4. W umowach między Stowarzyszeniem a członkiem zarządu oraz w sporach
z nim Stowarzyszenie reprezentuje członek Komisji Rewizyjnej wskazany
w uchwale tego organu lub pełnomocnik powołany uchwałą Walnego Zebrania
Członków.
5. Członkowie Zarządu mogą otrzymywać wynagrodzenie za czynności w związku
z pełnioną funkcją.
Rozdział II
Cele i środki działalności
§ 4
1. Stowarzyszenie może inicjować i prowadzić różne formy pomocy dla osób
niepełnosprawnych i zagrożonych patologią i ich rodzin w sprawach
dotyczących poprawy zdrowia, warunków socjalnych, ich sytuacji materialnej
i adaptacji w społeczeństwie ludzi zdrowych, a w szczególności: terapię
i diagnozę osób niepełnosprawnych, diagnozę i terapię środowisk zagrożonych
patologią, profilaktykę zagrożeń patologią, działalność szkoleniową i oświatową,
nauczanie osób niepełnosprawnych, organizowanie wolontariatu na rzecz osób
niepełnosprawnych oraz rehabilitacji zawodowej i społecznej osób
niepełnosprawnych.
2. Zaktywizowanie społeczeństwa na rzecz osób niepełnosprawnych i zagrożonych
patologią i rozwijanie samopomocowego ruchu rodzin, w których żyją osoby
niepełnosprawne i zagrożone patologią.
3. Stowarzyszenie może realizować swoje cele z zachowaniem wymogów
obowiązujących przepisów prawa poprzez:
a) Współdziałanie z władzami państwowymi, samorządowymi instytucjami,
placówkami służby zdrowia, organizacjami społecznymi i pozarządowymi,
politycznymi, zakładami pracy, szkolnictwem itp.
b) Organizowanie i prowadzenie placówek i ośrodków o charakterze szkolno-
wychowawczym dla dzieci i młodzieży.
c) Gromadzenie, a następnie właściwe dysponowanie posiadanymi zasobami
finansowymi pochodzącymi ze składek członkowskich, darowizn, 1%
odpisów od podatku, zapisów, nawiązek sądowych, dotacji państwowych
i społecznych, subwencji.
d) Informowanie społeczeństwa poprzez środki masowego przekazu
o działalności na rzecz osób niepełnosprawnych i zagrożonych patologią.
e) Organizowanie imprez okazjonalnych na rzecz osób niepełnosprawnych oraz
integracji osób niepełnosprawnych ze środowiskiem ludzi zdrowych.
f) Prowadzenie działalności szkoleniowej i oświatowej wspólnie z placówkami
oświaty i służby zdrowia.
g) Tworzenie i prowadzenie własnych bibliotek i czytelni wydawnictw
fachowych dotyczących niepełnosprawności i zagrożeń patologią.
h) Prowadzenie dla dorosłych osób niepełnosprawnych form wsparcia poprzez
szkolenia zawodowe, przygotowania do pracy oraz podjęcia aktywności
zawodowej.
i) Współpracę i wymianę doświadczeń z krajowymi i zagranicznymi
organizacjami i placówkami działającymi na rzecz osób niepełnosprawnych i
zagrożonych patologią.
j) Organizowanie narad, konferencji i seminariów w celu wymiany doświadczeń
oraz kształcenia działaczy społecznych Stowarzyszenia.
k) Działalność, o której mowa w pkt. 1 i 2 nie może być prowadzona wyłącznie
na rzecz członków Stowarzyszenia.
l) Stowarzyszenie może realizować swoje cele poprzez działalność dobroczynną
i charytatywną dla osób niepełnosprawnych, ich rodzin oraz rodzin
zagrożonych patologią.
Rozdział III
Członkowie, ich prawa i obowiązki
§ 5
1. Członkowie Stowarzyszenia dzielą się na zwyczajnych i honorowych.
2. Członkiem zwyczajnym Stowarzyszenia może być każdy pełnoletni obywatel
polski, który zgłosi pisemną deklarację, o przystąpienie do Stowarzyszenia
i zostanie przyjęty uchwałą Zarządu, potwierdzoną przez uchwały Walnego
Zgromadzenia Członków.
3. Członek zwyczajny ma prawo:
a) Czynnego i biernego wyboru władz Stowarzyszenia.
b) Korzystanie z pomocy i urządzeń Stowarzyszenia.
c) Zgłaszać wnioski w sprawach związanych z działalnością Stowarzyszenia.
4. Członek zwyczajny ma obowiązek:
a) Przestrzegać postanowień Statutu, regulaminów i uchwał Stowarzyszenia.
b) Regularnie opłacać składki członkowskie.
c) Aktywnie uczestniczyć w realizacji celów Stowarzyszenia.
§ 6
1. Członkiem honorowym Stowarzyszenia może być osoba szczególnie zasłużona
dla Stowarzyszenia lub idei, do realizacji których powołane zostało
Stowarzyszenie.
2. Godność członka honorowego nadaje Walne Zebranie Stowarzyszenia.
3. Członek honorowy posiada wszelkie uprawnienia i obowiązki członka
zwyczajnego, przy czym jest zwolniony od płacenia składek członkowskich.
§ 7
1. Przynależność do Stowarzyszenia ustaje w razie:
a) Dobrowolnego zgłoszenia na piśmie do Zarządu Stowarzyszenia.
b) Skreślenia z listy członków uchwałą Zarządu Stowarzyszenia z powodu:
- nie płacenia składek członkowskich za okres przekraczający jeden rok, mimo
pisemnego upomnienia,
- naruszenia w sposób rażący postanowień statutu, regulaminów i uchwał
władz Stowarzyszenia,
- skazania prawomocnym wyrokiem na dodatkową karę pozbawienia praw
publicznych.
2. Członkowi Stowarzyszenia przysługuje prawo odwołania się w terminie 30
dni od podjęcia uchwały przez Zarząd Stowarzyszenia do Walnego
Zebrania, którego uchwała jest ostateczna.
§ 8
1. Władzami Stowarzyszenia są:
a) Walne Zebranie Członków
b) Zarząd
c) Komisja Rewizyjna
2. Kadencja Władz Stowarzyszenia trwa 4 lata, a ich wybór odbywa się
w głosowaniu tajnym bezwzględną większością głosów, w obecności co
najmniej połowy uprawnionych do głosowania.
3. W razie zmniejszenia się składu osobowego władz Stowarzyszenia w czasie
trwania kadencji, uzupełnienie ich składu może nastąpić w drodze ich kooptacji.
Kooptacji dokonują pozostali członkowie organu, którego skład uległ
zmniejszeniu. W tym trybie można powołać nie więcej niż 50% składu organu
pochodzącego z wyboru.
4. Kadencja członka władz Stowarzyszenia powołanego w trakcie trwania kadencji
pozostałych członków upływa z chwilą zakończenia się kadencji pozostałych
członków.
§ 9
1. Walne Zebranie członków Stowarzyszenia jest najwyższą władzą
Stowarzyszenia. Zwoływane jest co rok.
2. W Walnym Zebraniu biorą udział z głosem decydującym członkowie zwyczajni
i honorowi.
3. Warunkiem ważności uchwał Walnego Zebrania w pierwszym terminie jest
obecność połowy ogółu członków. W razie braku quorum następuje otwarcie
drugiego terminu zebrania w pół godziny po pierwszym terminie, gdzie uchwały
zapadają zwykłą większością głosów bez względu na liczbę obecnych.
4. Uchwały dotyczące zmian Statutu oraz rozwiązania Stowarzyszenia zapadają
większością głosów przy obecności ¾ ogółu członków Stowarzyszenia.
5. Uchwały podejmowane są w głosowaniu jawnym.
6. Walne Zebranie Członków zwołuje Zarząd zawiadamiając pisemnie,
telefonicznie lub drogą mailową uczestników zebrania o jego terminie, miejscu
i programie.
7. Walne Zebrania mogą być zwyczajne lub nadzwyczajne.
8. Nadzwyczajne Walne Zebranie zajmuje się sprawami dla których zostało
zwołane. Zwołuje je zarząd z własnej inicjatywy lub na żądanie Komisji
Rewizyjnej lub 1/10 ogółu członków Stowarzyszenia.
§ 10
Walne Zebranie ma następujący zakres działania:
1. Uchwala program działalności Stowarzyszenia.
2. Rozpatruje i zatwierdza sprawozdania Zarządu oraz Komisji Rewizyjnej.
3. Decyduje w sprawach udzielania lub nie udzielania absolutorium Zarządowi na
wniosek Komisji Rewizyjnej.
4. Wybiera władze: Zarząd i Komisję Rewizyjną.
5. Uchwala zmiany Statutu Stowarzyszenia.
6. Rozpatruje odwołania od uchwał Zarządu. Uchwały Walnego Zebrania są w tym
zakresie ostateczne.
7. Podejmuje inne uchwały, które wymagają decyzji Walnego Zebrania Członków.
8. Decyduje o wstąpieniu do krajowych lub zagranicznych organizacji.
9. Uchwala regulamin Walnego Zebrania Członków oraz wytyczne i regulaminy
wewnętrzne w tym regulaminy działania Zarządu i Komisji Rewizyjnej.
10. Ustala wysokość składek członkowskich.
§ 11
Uchwały Zarządu i Komisji Rewizyjnej zapadają zwykłą większością głosów, przy
obecności co najmniej połowy liczby członków określonej na daną kadencję
Zarządu lub Komisji Rewizyjnej. W razie równości głosów, decyduje głos
przewodniczącego Zebrania.
§ 12
1. Zarząd składający się z 4-5 osób, wybiera ze swego składu prezesa,
2 wiceprezesów, sekretarza i skarbnika.
2. Zarząd kieruje działalnością Stowarzyszenia w okresie między Walnymi
Zebraniami.
3. Zebrania Zarządu zwoływane są przez jego Prezesa lub przez jego wiceprezesów
w miarę potrzeb, jednak nie rzadziej niż raz na trzy miesiące.
4. W składzie Zarządu co najmniej 50% wszystkich członków powinno być
pracownikami pedagogicznymi.
5. Członkowie zarządu Stowarzyszenia nie byli skazani wyrokiem prawomocnym
za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo
skarbowe.
§ 13
Do zadań Zarządu należy:
1. Reprezentowanie Stowarzyszenia na zewnątrz i działanie w jego imieniu.
2. Kierowanie działalnością i realizowanie zadań Stowarzyszenia zgodnie ze
Statutem i uchwałami Walnego Zebrania oraz wnioskami Komisji Rewizyjnej.
3. Uchwalenie planów budżetu Stowarzyszenia oraz czuwanie nad ich
wykonywaniem.
4. Podejmowanie decyzji finansowych dotyczących Stowarzyszenia.
5. Zwoływanie Walnego Zebrania oraz opracowanie sprawozdań z działalności
Stowarzyszenia, wykonywania budżetu i stanu finansowego, a także
przygotowanie innych materiałów na Walne Zgromadzenie Członków.
6. Określanie zasad i kierunków współdziałania Stowarzyszenia z władzami
państwowymi i pozarządowymi, samorządowymi organizacjami politycznymi i
społecznymi oraz zakładami pracy.
7. Powoływanie komisji, zespołów i sekcji dla sprawnego działania
Stowarzyszenia.
§ 14
1. Organem kontrolnym Stowarzyszenia jest Komisja Rewizyjna.
2. Komisja Rewizyjna składająca się z 3 do 5 osób wybiera ze swego składu
przewodniczącego i jednego wiceprzewodniczącego.
3. Do zakresu działania Komisji Rewizyjnej należy:
a) kontrola całokształtu działalności merytorycznej i finansowej Stowarzyszenia
pod względem celowości, rzetelności prawidłowości oraz zgodności
z przepisami prawa i uchwałami Walnego Zebrania Członków
b) Komisja Rewizyjna w razie stwierdzenia nieprawidłowości w działalności
Stowarzyszenia ma prawo wystąpić do Walnego Zebrania na najbliższym
jego posiedzeniu z wnioskami wynikającymi z ustaleń kontroli i zażądać
wyjaśnień a w ciągu roku sprawdzić czy wnioski zostały zrealizowane.
c) Komisja Rewizyjna ma prawo do udziału z głosem doradczym
w posiedzeniach Zarządu o których to musi być każdorazowo powiadamiana
pisemnie z czternastodniowym wyprzedzeniem
d) Komisja Rewizyjna obowiązana jest do sporządzenia sprawozdań ze swych
czynności i przedstawienie tych sprawozdań oraz wniosków na Walnym
Zebraniu Członków, w tym udzielania absolutorium ustępującemu Zarządowi
e) Członkowie Komisji Rewizyjnej nie mogą być członkami Zarządu, ani
pozostawać z nimi w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu,
w stosunku pokrewieństwa, powinowactwa lub podległości służbowej.
f) Członkowie Komisji Rewizyjnej nie mogą być skazani wyrokiem
prawomocnym za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego
lub przestępstwo skarbowe.
g) Członkowie Komisji Rewizyjnej mogą otrzymywać z tytułu pełnienia funkcji
w tym organie zwrot uzasadnionych kosztów lub wynagrodzenie
w wysokości nie wyższej niż przeciętne, miesięczne wynagrodzenie
w sektorze przedsiębiorstw ogłoszone przez Prezesa GUS za rok poprzedni.
Rozdział IV
Postanowienia końcowe
§ 15
1. Za rok obrachunkowy i sprawozdawczy Stowarzyszenia przyjmuje się rok
budżetowy od dnia 1 stycznia do 31 grudnia. Wszystkie środki finansowe
przechowywane będą na rachunku bankowym.
§ 16
1. Majątek Stowarzyszenia stanowią nieruchomości, rzeczy ruchome, prawa
majątkowe i środki pieniężne.
2. Majątek Stowarzyszenia powstaje z:
a) Składek.
b) Darowizn, spadków, zapisów, odpisów 1% od podatku dochodowego od osób
fizycznych i prawnych oraz nawiązek sądowych, a także innych dochodów
z kapitału.
c) Dotacji z budżetu Państwa.
d) Środków pozyskanych ze zbiórek publicznych.
e) Środków uzyskanych z tytułu odsetek od środków finansowych
zgromadzonych na rachunkach bankowych.
f) Źródła finansowania Stowarzyszenia są jawne.
g) Zarząd Stowarzyszenia przedstawia coroczną informację o źródłach
finansowania Stowarzyszenia w roku poprzednim oraz o otrzymanej
z Budżetu Państwa dotacji. Informacje te są sporządzane na podstawie
zbiorczego sprawozdania finansowego Zarządu na każdy rok.
h) Stowarzyszenie nie prowadzi działalności gospodarczej.
i) Stowarzyszenie prowadzi działalność nieodpłatną pożytku publicznego
w zakresie wykonywania zadań należących do sfery zadań publicznych
wymienionych w § 4 pkt.1
j) Cały dochód Stowarzyszenia uzyskany w wyniku działalności nieodpłatnej
pożytku publicznego przeznaczony jest wyłącznie na cele statutowe.
3. Stowarzyszenie może przyjąć spadek wyłącznie z dobrodziejstwem inwentarza.
4. Składki członkowskie powinny być wpłacane do końca I kwartału każdego roku.
Nowoprzyjęci członkowie wpłacają składki wg zasad określonych przez Walne,
w ciągu 6 tygodni od otrzymania powiadomienia o przyjęciu na członka
Stowarzyszenia.
5. Dla realizacji celów statutowych i realizacji inwestycji służących tym celom,
w tym nabywania nieruchomości, Stowarzyszenie może zaciągać pożyczki
i kredyty na podstawie uchwały Zarządu.
6. Stowarzyszenie nie przyjmuje płatności w gotówce powyżej 15 tys. euro.
§ 17
Do reprezentowania Stowarzyszenia przy zaciąganiu zobowiązań majątkowych
wymagane są podpisy Prezesa Zarządu lub jednego z wiceprezesów i skarbnika.
Zobowiązanie musi mieć formę pisemną. Do reprezentowania Stowarzyszenia przy
dokonywaniu wszystkich innych czynności prawnych i faktycznych upoważniony
jest Prezes Zarządu lub wskazani przez Zarząd członkowie Stowarzyszenia.
§ 18
W przypadku rozwiązania Stowarzyszenia Walne Zebranie podejmuje uchwałę
w sprawie przekazania majątku.
§ 19
Stowarzyszenie Pomocy Niepełnosprawnym „Bratek” zabrania:
a) udzielania pożyczek lub zabezpieczenia zobowiązań majątkiem organizacji
w stosunku do jej członków, członków organów lub pracowników oraz osób,
z którymi pracownicy pozostają w związku małżeńskim albo w stosunku
pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub
powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia albo są związani z tytułu
przysposobienia, opieki lub kurateli, zwanych dalej „osobami bliskimi”,
b) przekazywania ich majątku na rzecz ich członków, członków organów lub
pracowników oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do
osób trzecich, w szczególności jeżeli przekazanie to następuje bezpłatnie lub
na preferencyjnych warunkach,
c) wykorzystywania majątku na rzecz członków, członków organów lub
pracowników oraz ich osób bliskich na zasadach innych niż w stosunku do
osób trzecich, chyba że to wykorzystanie bezpośrednio wynika ze
statutowego celu organizacji albo podmiotu, o którym mowa w art. 3 ust. 3,
d) zakupu towarów lub usług od podmiotów w których uczestniczą członkowie
organizacji, członkowie jej organów lub pracownicy oraz ich osób bliskich na
zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich lub po cenach wyższych niż
rynkowe.

SPRAWOZDANIA MERYTORYCZNE I FINANSOWE

ROK 2023

BILANS

INFORMACJE UZUPEŁNIAJĄCE DO BILANSU

RACHUNEK ZYSKÓW I STRAT

WPROWADZENIE DO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO

SPRAWOZDANIE MERYTORYCZNE

ROK 2022

BILANS

INFORMACJE UZUPEŁNIAJACE DO BILANSU

RACHUNEK ZYSKÓW I STRAT

WPROWADZENIE DO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO

SPRAWOZDANIE MERYTORYCZNE

ROK 2021

BILANS

INFORMACJE UZUPEŁNIAJACE DO BILANSU

RACHUNEK ZYSKÓW I STRAT

WPROWADZENIE DO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO

SPRAWOZDANIE MERYTORYCZNE

ROK 2020

BILANS
INFORMACJE UZUPEŁNIAJĄCE DO BILANSU
RACHUNEK ZYSKÓW I STRAT
WPROWADZENIE DO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO
SPRAWOZDANIE MERYTORYCZNE

ROK 2019

BILANS
INFORMACJE UZUPEŁNIAJĄCE DO BILANSU
RACHUNEK ZYSKÓW I STRAT
WPROWADZENIE DO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO
SPRAWOZDANIE OPP
SPRAWOZDANIE Z BADANIA

ROK 2018

BILANS
INFORMACJE UZUPEŁNIAJĄCE DO BILANSU
RACHUNEK ZYSKÓW I STRAT
WPROWADZENIE DO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO
SPRAWOZDANIE OPP
SZB SPD BRATEK

ROK 2017

SPRAWOZDANIE NIEZALEŻNEGO BIEGŁEGO REWIDENTA

ROK 2016

OPINIA NIEZALEŻNEGO BIEGŁEGO REWIDENTA
SPRAWOZDANIE MERYTORYCZNE I FINANSOWE ZA ROK 2016

ROK 2015

WPROWADZENIE DO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO ZA ROK 2015
SPRAWOZDANIE MERYTORYCZNE I FINANSOWE ZA ROK 2015
RACHUNEK WYNIKÓW 2015
BILANS 2015
INFORMACJA DODATKOWA 2015

ROK 2014

WPROWADZENIE DO SPRAWOZDANIA FINANSOWEGO ZA ROK 2014
SPRAWOZDANIE MERYTORYCZNE I FINANSOWE ZA ROK 2014
RACHUNEK WYNIKÓW 2014
BILANS 2014
INFORMACJA DODATKOWA 2014

ROK 2013

SPRAWOZDANIE MERYTORYCZNE I FINANSOWE ZA ROK 2013
RACHUNEK WYNIKÓW 2013
BILANS 2013

ROK 2012

SPRAWOZDANIE MERYTORYCZNE I FINANSOWE ZA ROK 2012

H1 Heading

View general elements of the style typography in the template, although please do visit the various pages in the demo to discover a fuller set of what is available with this template.

button button button-4

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Vestibulum at sem ut ipsum vestibulum euismod. Mauris et massa porta leo facilisis feugiat. Suspendisse id neque a sem facilisis blandit. Aliquam sem leo, commodo ut, rutrum auctor, iaculis nec, eros.

button button-2 button button-3

H2 Heading

Nullam eget neque. Nullam imperdiet venenatis ligula. Integer a leo. Nunc consectetur. Maecenas sem. Proin vulputate, massa vel volutpat laoreet, purus erat pretium ligula, eget varius arcu nibh sed libero. Fusce ante. Nullam interdum aliquet metus. Ut ultrices vestibulum tellus. Praesent quis erat.

H3 Heading

In erat. Pellentesque erat. Mauris vehicula vestibulum justo. Cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus. Nulla pulvinar est. Integer urna. Pellentesque pulvinar dui a magna. Nulla facilisi.

<p class="alert alert-error"></p>

button button-red button button-3 button-red

Praesent id dolor non erat viverra volutpat. Fusce tellus libero, luctus adipiscing, tincidunt vel, egestas vitae, eros. Vestibulum mollis, est id rhoncus volutpat, dolor velit tincidunt neque, vitae pellentesque ante sem eu nisl.

Donec facilisis, magna eget elementum pellentesque, augue arcu aliquet eros, eget convallis mauris ante quis magna.

button button-grey button button-grey button-large

Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. Aenean et libero. Nam aliquam. Quisque vitae tortor id neque dignissim laoreet.

H4 Heading

Mauris lobortis. Aliquam lacinia purus. Pellentesque magna. Mauris euismod metus nec tortor. Phasellus elementum, quam a <code></code> imperdiet, ligula felis faucibus enim, eu malesuada nunc felis sed turpis. Morbi convallis luctus tortor. Integer bibendum lacinia velit. Suspendisse mi lorem, porttitor ut, interdum et, lobortis a, lectus.

<p class="alert alert-success"></p>

button button-block

Duis eu ante. Integer at sapien. Praesent sed nisl tempor est pulvinar tristique. Maecenas non lorem quis mi laoreet adipiscing.

<blockquote> <p><cite title=""></cite></small> </blockquote>

Someone famous Source Title
H5 Heading

Vestibulum mollis, est id rhoncus volutpat, dolor velit tincidunt neque, vitae pellentesque ante sem eu nisl. Donec facilisis, magna eget elementum pellentesque.

<p class="alert alert-info"></p>

button button-blue button button-blue button-xlarge

Donec facilisis, magna eget elementum pellentesque, augue arcu aliquet eros, eget convallis mauris ante quis magna.

<p>Sample text here…</p>

button button-grey button-small button button-grey button-xsmall

H6 Heading

Nam id turpis sit amet neque cursus luctus. Cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus. Quisque id tortor. In vitae sapien. Nunc quis tellus.

<p class="alert alert-warning"></p>

button button-orange - FontAwesome button button-orange button-medium

Realizujemy projekty we współpracy z:

          logo1     logo2     logo3     logo4